Často kladené otázky (F.A.Q.)

Zde pravděpodobně najdete odpovědi na všechny otázky ohledně půjčování obytných vozů.
Otázky i odpovědi pravidelně aktualizujeme.

Má to smysl? Vždyť se to nevyplatí. Nebo k čemu to je?
Má to smysl. Vyplatí se. A je to boží pocit svobody.

Jak je to s převzetím a vrácením vozidla?
Vozidlo se přebírá i vrací vždy v místě naší provozovny – Panina zahrádka 661, 270 51 Lužná u Rakovníka – v předem domluvený přibližný čas. Běžná pracovní doba je Po-Pá 9-17 hod. Ve výjimečných případech po vzájemné dohodě lze i mimo tuto dobu.
Automobil dostanete čistý, připravený na jízdu i na pobyt. Namátkou to je například plná nádrž pitné vody, plná nádrž paliva, dvě PB lahve plné, zásoba chemie i toaletního papíru na WC a mnoho dalších věcí. Kompletní soupis je na stránce s výbavou.

Musím vůz čistit než ho vrátím? Co dalšího musím před návratem?
Vozidlo se vrací uvnitř běžně uklizené – tak abychom o vás neřekli že jste prasata. S plnou palivovou nádrží kvalitní nafty a vždy s prázdnou nádrží na WC a odpadní vodu (pod pokutou 500 Kč).
Doplnění čerstvé vody, důkladné čištění a obstarání všech náplní pro dalšího zájemce je už na nás.

Jaké potřebuji doklady k půjčení a řízení vozidla?
K řízení vozidla stačí být starší 22 let, vlastnit ŘP sk. B a mít dvouletou zkušenost za volantem.
Větší vozidlo je širší než většina osobáků, má 3 tuny a téměř 7 metrů, takže je třeba tomu přizpůsobit jízdu.

Platí se něco navíc kromě denního nájemného?
Pokud si vůz půjčujete na méně než 10 dní, je připočítáván manipulační poplatek 1 500 Kč, jinak nic. Záloha 20 000 Kč Vám bude vrácena na účet po úspěšné kontrole stavu automobilu.

Kolik kilometrů mohu najet? Doplácí se km?
Neplatí se nic, v této oblasti jsme nechali našim zákazníkům naprostou svobodu pohybu bez zbytečného počítání.

Jak se s autem jezdí a jak parkuje?
Rozhodně hůř než s osobákem a je třeba na to pořád myslet. Proto si přečtěte následujících pár důležitých tipů.

Co mě může za jízdy překvapit, na co si dát pozor?
Sice už jste o tom četli, ale upozornění na výšku a šířku aut není nikdy dost.
Počítejte se zakymácením, když míjíte velká auta. Ze stejného důvodu nespěte na odpočívadle „nalepení u silnice“.
Občas i jen silný vítr dokáže za jízdy zamávat volantem. Držte ho pevně a na svačinu si zastavte.
Zamykejte obytný prostor. Nejde s centrálem! Chytřejší zloději to vědí. (neplatí pro dodávky)
Zamykejte všechny venkovní kastlíky. Samovolné otevření je nepříjemná zkušenost.

Kde všude můžu parkovat / přespat?
Tam, kde to není zakázané a tam, kde to není nebezpečné.
Pojem „kempování“ je u obytňáku relativní a každá země se k němu staví jinak. Dobré parkovací místo vám často najde chytrá navigace ve voze. Židličky a piknik ale na parkovištích nevytahujte. Zjistěte si před cestou najít podmínky pro „divoké parkování“ v cílové zemi i po cestě. Jako nouzovka vždy poslouží dobře parkoviště u nonstop obchoďáků, případně překvapivě hřbitov či plac u fotbalového hřiště. Nezapomeňte zatahovat okýnka, ať neprovokujete světlem. Praktická rada pro celou Evropu zní „NEspěte na benzínkách hlavních tahů“, ráno se probudíte a auto bude vybrané během vašeho sladkého rajského spánku. Je lepší sjet na dalším sjezdu do druhé vesničky, na třetí polňačku k lesu, a druhý den odsud beze stopy zmizet.

Může se za jízdy používat nástavba, vařit, používat WC, spát v posteli…?
Ze zákona oficiálně NE! Ve všech státech platí povinnost sedět na sedadle a být připoután. A v praxi? Mějte na paměti bezpečnost cestujících a nespěte např. na zadních postelích. Nekrájejte velkým nožem svačinu v serpentinách. Jako prevenci před létajícím nádobím vždy kontrolujte zavřené poličky a šuplíky.  Za jízdy mějte VŽDY pevně zavřená okna celé nástavby, hrozí jejich utržení.

Jak je to s čistou vodou?
Nádrž na vodu má max cca 100 litrů a plníme Vám ji na cestu pitnou vodou z vodovodního řádu u nás. V teplých měsících však doporučujeme vodu převařit. K pozdějšímu doplnění je ve voze připravena hadice i 10 l konev a na boku automobilu nalévací díra. Míru naplnění zjistíte na informačním panelu.
Tip na delší cesty: Řekněte si o prázdnou nádrž a nejezděte se 100 kg navíc. Vodu doplníte až v kempu nebo za malou úplatu na benzínce.

Jak je to se špinavou vodou?
Odpadní nádrž má cca 100 litrů a je nutné ji vyprazdňovat. K tomu slouží udělátko pod autem za řidičem nebo u zadní nápravy. Nádrž vylévejte nejlépe v kempech na místech k tomu určených, nebo šikovně u benziny najeďte nad kanál a „nechte auto vyčůrat“. Naplnění zjistíte na infopanelu.
Při dlooouhodobém stání mimo kemp máme tip: Pod autem na správném místě vykopejte cca 20 cm hlubokou díru, do ní dejte konec hadice z nádrže a zakopejte (nejlépe pískem), nechte otevřený průchod.

Jak je to s tím záchodem?
Chemické WC se plní relativně rychle a pokud není nainstalovaný SOG systém… tak smrdí. Rodina jej má maximálně na dva dny plného používání. Při pobytu v kempu proto doporučujeme používat tamní sociálku. V případě naplnění (zde pomůže nejlépe optická kontrola) se ujistěte že je WC zavřené a zvenku pak kazetu vytáhněte, vylijte do speciálních výlevek, ,TOIky nebo i obyčejného WC. V případě potřeby lehce opláchněte a suché opět vraťte do fochu. Do nádržky nalijte přibližně velkého panáka přiložené chemie. Používejte pokud možno náš dodávaný toaletní papír nebo nějaký eko-bio dvouvrstvý z jakéhokoli krámu.
P. S. Před každým použitím po dosednutí si otevřete víčko, po použití jej nezapomeňte zavřít!

Jak je to s lednicí?
Lednice je automaticky nastavena na chytré přepínání. Za jízdy používá 12 V, při stání využívá plyn nebo 220V (pokud jste připojeni). V dodávkách je elektrická, v „bílých boudách“ plynová. Když dojde plyn, je nutné lednici restartovat.

Jak je to s plynem, lahvemi a jejich doplňováním?
Ve vozidle jsou na vaření i topení plné plynové lahve, které ve dvou kusech v létě zhruba vystačí na měsíc dovolené pro čtyřčlennou rodinu. Případné doplnění na cestách by měla zvládnout kdejaká plyninka. Ke každému zapůjčení dáváme dostatek plynu. Doporučujeme na delší soustavnou jízdu PB lahve zavírat – manuálně v jejich kastlíku.

Jde auto napojit na elektřinu? Jak je to s baterií? Jde elektřina i bez napojení na 220 V?
Auto má samostatnou baterii na motor a jednu velkokapacitní na obytný prostor. Obytná baterie se dobíjí motorem za jízdy nebo v kempu pokud jste připojeni na 230 V, což řeší naše prodlužovačka s koncovkami. V autě jsou „normální“ zásuvky na spotřebiče jako mobil, notebook, fen apod. které fungují jen pokud jste připojeni na 230 V.  Nově také USB porty na dobíjení kdykoli. Pokud nejste v kempu, naučte se spořit osvětlením a rozmyslete i dobíjení telefonu, auto pak nemá problém vydržet i 4 dny bez 230 V.

Jak je vůz vybaven a co si máme vzít z domova?
Nemusíme snad připomínat vybavenou kuchyň, připravený kempinkový nábytek a naskladněné potřeby pro WC. To tam samozřejmě je. Nejsou tam naopak věci, které „přece nebudete používat po cizích lidech“ jako kartáčky, ručníky a sprcháče.  Přesnou výbavu obytňáku i náčrt věcí co si máte rozhodně vzít naleznete na stránce s výbavou.

Dá se plně využít stojan na kola?
Ano, pokud ho auto má, tak stojan je připraven na dospělá kola bez jakýchkoli problémů. Nezapomeňte na pevný zámek, kola jsou hodně na očích a nedají se přehlídnout. Motorka na stojan nepatří ani se nevejde. Drahá kola je možné schovat do garáží větších aut obalená v dekách nebo jinak vypolstrovaná. Elektrokola na stojan nepatří, jsou moc těžká a vylomily by ho.

Kam se všechny ty věci vejdou?
Auta jsou výborně uspořádaná a praktická. Kromě skříněk na fotkách je možné využít prostor pod sedačkami a hlavně vzadu umístěnou garáž. Zde je schované kempingové vybavení, nářadí, popruhy a „věci co se vozí v kufru“. Přesto je pořád většina garáže volná pro různé sportovní náčiní či objemné tašky.

K čemu je markýza?
3-4 m dlouhý soukromý stín, který si můžete rozbalit dle libosti. Nutností je ovšem pevné ukotvení do země a lépe ještě i ke stromům! Markýza je křehká, drahá na opravu a ráda si poposkočí. V případě že nejde ukotvit do země pomocí kolíků a hrozí byť malý vítr, markýzu nevytahujte. V silnějším větru je zakázáno markýzu používat, je náchylná na roztrhání.

Proč zakazujete domácí mazlíčky?
Sami dobře víte jak složité je uklidit jen osobní auto po vašem miláčkovi. Teď si představte, že bychom měli uklízet a zbavovat chlupů ještě 4 postele, skříňky, potahy a všechen ten prostor. Pokud je miláčkem agama nebo čistotná Sphinx, záleží na domluvě a zkušenostech.

Jak je vůz pojištěný? Co dělat, když mě někdo nabourá? Co když vůz poničím?
Vozidlo je havarijně pojištěno s 5-10% spoluúčastí, která je přenesena na nájemce vozidla, tedy na Vás. V případě jakéhokoli poškození vozidla vše pečlivě zaevidujte, vyfoťte, sepište protokoly pro pojišťovnu a havárii oznamte nám i příslušníkům. Ostatní poškození vozu na které se havárko nevztahuje (protrhnutí čalounění, odření o větve, urvané části interiéru…) bude individuálně posouzeno a případná oprava jde vždy z vaší kapsy.

Mohu si váš obytňák půjčit pak i v zimě?
Bohužel, zatím jsme do naší nabídky nezařadili obytný automobil vysloveně na zimní měsíce. S příchodem MegaMobilu začínáme testovat na vlastní kůži zimní výlety v praktické dodávce. Zimní provoz není vůbec lehký a pro nováčky je to nepředstavitelně odlišné od léta. Slibujeme ale, že se pokusíme ukojit i choutky zimních cestovatelů, a pokud to bude možné a bude zájem, rozšíříme nabídku i tímto směrem.

Kalendář obsazenosti

  • volné

  • předávání

  • obsazené

  • převzetí

  • vracení

Rezervace obytného vozu

Tento formulář slouží k předběžné rezervaci termínu, kterou Vám ještě potvrdíme.
Pokud něco nefunguje, pošlete e-mail nebo zavolejte.

Půjčovnu obytných vozů RAkaravan od roku 2017 provozuje firma RAkar, s.r.o.

by Martin Bugner