Jak správně řídit obytný vůz

Obytné automobily mají svoje nesporné výhody, ale jezdit s nimi může být i malá nevýhoda. Je to totiž poněkud složitější než s osobním automobilem.
Proto jsme si pro vás připravili pár rad jak na to…

 1. Máte nad sebou nejspíš alkovnu nebo stříšku! Alkovna je kromě výrazné výšky i o 20 cm širší než samotná kabina, a je proto třeba na to pořád myslet. V polointegrovaném autě je to jendodušší, ale i tak buďte ostražití. Pro bezpečný průjezd mostu je třeba 3,2 m světlá výška. Navíc POZOR na rozdíl od osobáku na větve stromů nad silnicí, kraj tunelu, přizvednuté závory, ale i dopravní značky – obzvláště oranžové objížďky většinou zákeřně čouhající do silnice.
 2. Před cestou vždy zkontrolujte zavření skříněk, šuplíků a oken. Nádobí se pak za jízdy blbě nahání po podlaze, oblečení ze skříní se musí znovu složit. A přitom stačilo omrknout pár čudlíků. Šuplík čeká jen do první zatáčky, otevřená okna pak v určité rychlosti dokonce uletí nebo se rozlámou.
 3. Zadní část automobilu vyjíždí do strany! Při vyjíždění z parkoviště si dejte pozor ať neodřete vedle stojící auto. V křižovatkách také. Stojany benzínek objíždějte při plné pozornosti.
 4. Přizpůsobte jízdu velkému automobilu! Brzdná dráha 3,5 t auta je rozhodně delší než u Fabie. Na dálnici je optimální cestovní rychlost max 110 km/h i vzhledem ke spotřebě.
  Na ostatních silnicích si nezapomeňte najíždět do zatáček, snížit rychlost při jejich průjezdu, a obzvláště opatrní buďte při vyhýbání na úzkých cestách (Pozor, máte nad sebou alkovnu!). Z několikeré praxe už víme že zrcátko stojí 4.000,- Kč, je určitě lepší zastavit než se pokoušet nacpat vedle skály a kamionu.
  Se správnou trasou pro obytný speciál vám pomůže integrovaná navigace.
 5. Využívejte převody správně. Automobil není závodní speciál a “šestka nepobere všechno”. Netůůůrujte motor ani jej nezatěžujte nesprávným řazením. Šestka je potřebná většinou až na dálnici nebo podobné silnici. Naopak při cestě z kopce šetřete brzdy, aby nedošlo k jejich přehřátí, přecijen máte 3 tuny.
 6. Nerozebírejte nám nástavbu svou jízdou. Za vámi je bouda plná sešroubovaného nábytku. Při projíždění děr nebo retardérů proto buďte šetrní ať se to nerozláme. S automobilem pokud možno nejezděte po polních cestách apod. Na trnitých cestách do romantických kempů si ještě jednou raději připomeneme, že máte alkovnu a o něco širší auto!
 7. Nebojte se požádat o pomoc při parkování. Máte vedle sebe spolujezdce, který rozhodně nestojí o komplikovanou dovolenou. V zadní části vozu navíc funguje couvací kamera, zrcátka ovšem při takovéto délce vozu nutně zkreslují a tak spolujezdec leckdy postřehne i to, co vy nemáte šanci vidět.
 8. Zamykejte venkovní schránky i dveře do obytného prostoru. Nebudeme zbytečně paranoidní, ale obezřetnosti není nikdy dost. Zadní dveře se nezamykají centrálně, proto je třeba vždy manuálně zamknout (klidně zevnitř). Chvilka nepozornosti na červených světlech a rázem můžete mít na palubě nezvané návštěvníky.
 9. Využijte výhody cestování obytňákem. Pokud na vás padá únava za volantem, netrapte se dalším řízením, zastavte, ohlédněte se za sebe, dejte si studené pití z lednice a vyberte si postel.

Doufáme, že si tyto základní rady vezmete k srdci a obytný vůz vrátíte ve stejném stavu v jakém jste jej dostali. Pro jistotu jsme tyto instrukce dali i do přihrádky spolujezdce.

Přejeme vždy pohodlnou cestu k cíli vaší dovolené a nezapomeňte, že s obytným vozem “i cesta může být cílem”.

Váš RAkar(avan) 🙂

Kalendář půjčovny