Jak správně řídit obytný vůz

Obytné automobily mají svoje nesporné výhody, ale jezdit s nimi může být i malá nevýhoda. Je to totiž poněkud složitější než s osobním automobilem.
Proto jsme si pro vás připravili pár rad jak na to…

  1. Máte nad sebou auto s vysokým čelem! 
    V polointegrovaném autě je to složitější než v dodávce, ale i tak buďte vždy ostražití. Pro bezpečný průjezd mostu je třeba 3,1 m světlá výška a jezdíme ideálně co nejvíc UPROSTŘED tunelů. Navíc, POZOR na rozdíl od osobáku na větve stromů nad silnicí, kraj tunelu, přizvednuté závory, ale i dopravní značky – obzvláště oranžové objížďky většinou zákeřně čouhající do silnice.
  2. Před cestou vždy zkontrolujte zavření venkovních schránek, skříněk a šuplíků uvnitř, všech oken (i ty střešní).
    Nádobí se za jízdy blbě nahání po podlaze, oblečení ze skříní se musí znovu složit. Nedocvaklé venkovní kryty lítají jak uši psovi, co kouká z okýnka. Šuplík čeká jen do první zatáčky, otevřená střešní okna pak v určité rychlosti dokonce uletí nebo se rozlámou.
  3. Zadní část automobilu vyjíždí do strany!
    Při vyjíždění z parkoviště si dejte pozor ať neodřete vedle stojící auto. V křižovatkách také. Stojany benzínek objíždějte při plné pozornosti a kontrolujte obě strany. Do ostrých zatáček si najíždějte s rezervou, hlídejte si zadní kolo v zrcátku dokud si na to nezvyknete.
  4. Přizpůsobte jízdu velkému automobilu!
    Brzdná dráha 3,5t auta je rozhodně delší než u Fabie.
    Na dálnici je optimální cestovní rychlost max 110 km/h i vzhledem ke spotřebě.
    Při dlouhodobé jízdě přes 130 km/h už auto trpí nadměrnou zátěží.
    Na ostatních silnicích si nezapomeňte najíždět do zatáček, snížit rychlost při jejich průjezdu, a obzvláště opatrní buďte při vyhýbání na úzkých cestách (Pozor, máte nad sebou to vysoké čelo a jste širší než vás osobák!).
    Z několikaleté praxe už víme, že (vyhřívané dvojité) zrcátko stojí asi 10 000 Kč. Je tedy určitě lepší zastavit, než se pokoušet nacpat vedle skály a kamionu.
    Se správnou trasou pro obytný speciál vám pomůže integrovaná navigace nebo propisování vaší navi z mobilu. Obecně platí, že tam, kde nejezdí kamiony, je velká šance, že na obytné vozidlo přibudou nechtěné škrábance.
  5. Využívejte převody správně.
    Obytný automobil není závodní speciál a „šestka nepobere všechno“. Netúúúrujte motor, ani jej nezatěžujte nesprávným řazením. Šestka je potřebná většinou až na dálnici nebo podobné silnici. Naopak při cestě z kopce šetřete brzdy, aby nedošlo k jejich přehřátí – přeci jen máte víc než 3 tuny.
  6. Nerozebírejte nám nástavbu svou jízdou.
    Za vámi je bouda plná sešroubovaného nábytku. Při projíždění děr nebo retardérů proto buďte šetrní, ať se to nerozláme. S obytným automobilem pokud možno nejezděte po polních cestách apod. Na dobrodružných cestách do romantických kempů si ještě jednou raději připomeneme, že jste velcí a širocí.
  7. Nebojte se požádat o pomoc při parkování.
    Máte vedle sebe spolujezdce, který rozhodně nestojí o komplikovanou dovolenou. V zadní části vozu navíc funguje obvykle couvací kamera, zrcátka ovšem při takovéto délce vozu nutně zkreslují a tak spolujezdec leckdy postřehne i to, co vy nemáte šanci vidět.
  8. Zamykejte venkovní schránky i dveře do obytného prostoru.
    Nebudeme zbytečně paranoidní, ale obezřetnosti není nikdy dost. Zadní dveře se u některých aut nezamykají centrálně, proto je třeba vždy manuálně zamknout (klidně zevnitř). Chvilka nepozornosti na červených světlech na Balkánu, a rázem můžete mít na palubě nezvané návštěvníky. I takový kastlík na záchod skrývá toaletní kazetu, která se dá prodat za 40 € a chmatáci to vědí.
  9. Využijte výhody cestování obytňákem.
    Pokud na vás padá únava za volantem, netrapte se dalším řízením, zastavte, ohlédněte se za sebe, dejte si studené pití z lednice a vyberte si postel. K nečekanému nocovišti vás dovede aplikace/web PArk4night. Ke čtení před spaním pak doporučujeme výživné články z all4camper.cz, kde se můžete inspirovat na vaši další cestu, nebo si tu stávající vylepšit.

Doufáme, že si tyto základní rady vezmete k srdci a obytný vůz vrátíte ve stejném stavu v jakém jste jej dostali. Pro jistotu jsme tyto instrukce dali i do přihrádky spolujezdce.

Přejeme vždy dobrou cestu k cíli vaší dovolené, a nezapomeňte: „S obytným vozem i cesta může být cíl.“

Váš RAkar(avan) 🙂