Jak správně řídit obytný vůz

Obytné automobily mají svoje nesporné výhody, ale jezdit s nimi může být i malá nevýhoda. Je to totiž poněkud složitější než s osobním automobilem.
Proto jsme si pro vás připravili pár rad jak na to…

 1. Máte nad sebou auto s vysokým čelem!  V polointegrovaném autě je to složitější než  v dodávce, ale i tak buďte vždy ostražití. Pro bezpečný průjezd mostu je třeba 3,2 m světlá výška. Navíc POZOR na rozdíl od osobáku na větve stromů nad silnicí, kraj tunelu, přizvednuté závory, ale i dopravní značky – obzvláště oranžové objížďky většinou zákeřně čouhající do silnice.
 2. Před cestou vždy zkontrolujte zavření venkovních kaslíků, skříněk, šuplíků a oken. Nádobí se pak za jízdy blbě nahání po podlaze, oblečení ze skříní se musí znovu složit. Nedocvaklé krytky venku lítají jak uši psovi co kouká z okýnka. A přitom stačilo omrknout pár čudlíků. Šuplík čeká jen do první zatáčky, otevřená střešní okna pak v určité rychlosti dokonce uletí nebo se rozlámou.
 3. Zadní část automobilu vyjíždí do strany! Při vyjíždění z parkoviště si dejte pozor ať neodřete vedle stojící auto. V křižovatkách také. Stojany benzínek objíždějte při plné pozornosti a kontrolujte obě strany. Do ostrých zatáček si najíždějte s rezervou, hlídejte si zadní kolo v zrcátku dokud si na to nezvyknete.
 4. Přizpůsobte jízdu velkému automobilu! Brzdná dráha 3,5 t auta je rozhodně delší než u Fabie. Na dálnici je optimální cestovní rychlost max 110 km/h i vzhledem ke spotřebě. Při dlouhodobé jízdě přes 130km/h už auto trpí nadměrnou zátěží.
  Na ostatních silnicích si nezapomeňte najíždět do zatáček, snížit rychlost při jejich průjezdu, a obzvláště opatrní buďte při vyhýbání na úzkých cestách (Pozor, máte nad sebou to vysoké čelo a jste širší než vás osobák!). Z několikeré praxe už víme že zrcátko stojí 4.000,- Kč, je určitě lepší zastavit než se pokoušet nacpat vedle skály a kamionu. Se správnou trasou pro obytný speciál vám pomůže integrovaná navigace, obecně platí že tam, kde nejezdí kamiony, je šance že vozidlo poškrábete.
 5. Využívejte převody správně. Automobil není závodní speciál a „šestka nepobere všechno“. Netůůrůůůrůrujte motor ani jej nezatěžujte nesprávným řazením. Šestka je potřebná většinou až na dálnici nebo podobné silnici. Naopak při cestě z kopce šetřete brzdy, aby nedošlo k jejich přehřátí, přeci jen máte 3 tuny.
 6. Nerozebírejte nám nástavbu svou jízdou. Za vámi je bouda plná sešroubovaného nábytku. Při projíždění děr nebo retardérů proto buďte šetrní ať se to nerozláme. S automobilem pokud možno nejezděte po polních cestách apod. Na trnitých cestách do romantických kempů si ještě jednou raději připomeneme, že jste velcí a širocí.
 7. Nebojte se požádat o pomoc při parkování. Máte vedle sebe spolujezdce, který rozhodně nestojí o komplikovanou dovolenou. V zadní části vozu navíc funguje couvací kamera, zrcátka ovšem při takovéto délce vozu nutně zkreslují a tak spolujezdec leckdy postřehne i to, co vy nemáte šanci vidět.
 8. Zamykejte venkovní schránky i dveře do obytného prostoru. Nebudeme zbytečně paranoidní, ale obezřetnosti není nikdy dost. Zadní dveře se u některých aut nezamykají centrálně, proto je třeba vždy manuálně zamknout (klidně zevnitř). Chvilka nepozornosti na červených světlech na Balkánu a rázem můžete mít na palubě nezvané návštěvníky. I takový kastlík na záchod skrývá toaletní kazetu, která se dá prodat za 40€ a chmatáci to vědí.
 9. Využijte výhody cestování obytňákem. Pokud na vás padá únava za volantem, netrapte se dalším řízením, zastavte, ohlédněte se za sebe, dejte si studené pití z lednice a vyberte si postel. K nečekanému nocovišti vás dovede aplikace/web PArk4night.  Ke čtení před spaním pak doporučujeme výživné články z http://www.all4camping.cz kde se můžete inspirovat na vaši další cestu, nebo si tu stávající vylepšit.

Doufáme, že si tyto základní rady vezmete k srdci a obytný vůz vrátíte ve stejném stavu v jakém jste jej dostali. Pro jistotu jsme tyto instrukce dali i do přihrádky spolujezdce.

Přejeme vždy pohodlnou cestu k cíli vaší dovolené a nezapomeňte, že s obytným vozem „i cesta může být cílem“.

Váš RAkar(avan) 🙂

Kalendář půjčovny