Jak zazimovat obytný vůz podle RAkaru

Pro ty, kdo v zimě svým bydlíkem nejezdí, máme pár rad jak mu dopřát na zimu co nejlepší komfort. Příjemné to je hlavně na jaře, kdy může přijít k připravenému autu beze strachu z myších návštěvníků, plísní a popraskaných plastů.

Exteriér

Auto pečlivě umyjte, pokud se vám podaří jej umýt nanošamponem, půjde z něj na jaře prach jen lehce sfouknout. Na všem známé černé stíkance se dělá speciální řada šamponů. Poškozené díly karoserie opravte nebo vyměňte. Přes zimu se vám jinak v dírkách zabydlí pavouci a co je ještě horší – auto natáhne vlhkost a té se pak velmi špatně zbavuje. Kromě pavouků je dobré zabezpečit stání i proti hlodavcům – akustický plašimyš, vlasy v silonce nebo obyčejné pastičky rozhodně pomůžou. Promažte ještě všechny zámky a jejich části, nejen ty u dveří ale hlavně servisní dvířka. Stojan na kola důkladně opláchněte od podzimní soli. Markýzu opláchněte, nechte důkladně vyschnout její plachtu.

Elektřina

Odpojte nástavbovou baterii a vezměte ji do tepla. Výkyvy teplot i dlouhodobá neaktivita baterie snižují životnost článků. Motorová baterie stačí odpojit. Malá zařízení na baterky zbavte baterií, aby nezkorodovaly. Kontakty i přívodní „trojkolík“ můžete zabezpečit antikorozním nástřikem, který se dá použít rovnou třeba i na panty úložáků.

Voda

Vypusťte vodu ze všech trubek a nádrží. Případně ji klidně profoukněte. Čistou nádrž, špinavou nádrž, bojler. Na zimu se vždy nechávají kohoutky otevřené v prostřední poloze, samozřejmostí je vypnuté čerpadlo. Sprchovou hlavici vyklepejte.
Pokud je to možné, vodní nádrže vyčistěte speciální chemií a pak dostatečně propláchněte.

Záchod

WC kazetu před zimou vyčistěte, umyjte i zevnitř (tlakem nebo chemií) a suchou kazetu můžete pak nechat na jejím místě. Chemii dovnitř nedávejte, ničemu nepomůže. Gumové části promažte silikonovým olejem. Nechte WC otevřené.

Interiér

Nenechávejte zlodějům ve vozidle zbytečné cennosti a zvažte instalaci jednoduchých bezpečnostních zařízení. Vlhkost unvitř karavanu vyřeší pootevřená ventilace, případně přípravky nebo různé elektronické vychytávky na pohlcování vlhkosti. Peřiny, podsedáky i ručníky si vezměte domu, aby nezatuchly. Stejně tak přizvedněte matrace ať pod ně může vzduch. Roletky oken nechte zavřené, aby se nepřetahovaly pružinky

Lednice

Vykliďte ji a důkladně vymyjte vhodnou chemií bez vůně. Lednici zajistěte na polohu „otevřeno“, většina jich má tuto pozici zabudovanou „skrytým čudlíkem“ u zavírání.

Umístění

Pokud budete zimovat pod plachtou, nezapomeňte na dostatečné větrání, nebo pořiďte rovnou speciální plachtu k tomu určenou. V případě stání venku dejte pozor na padající větve, těžký sníh i jarní všudypřítomné bahno. Při stání ve stodole obzvlášť myslete na myši, kuny a další nezvané návštěvníky.

Servisní práce

Servisy mají v zimních měsících víc času i lepší náladu než v sezóně, kdy to každý „potřebuje naHned a napůl už to rozdělal chemoprénem, protože spěchal.“ Využijte této doby a nechte si konečně opravit to, do čeho se vám letos nechtělo.