Šikovný průvodce kempy a stellplatzy

Z vlastních zážitků, z rad na webech, a v neposlední řadě z praktických zkušeností našich zákazníků se rádi podělíme o tipy na zajímavé pomocníky usnadňující cestování všem s domečkem na zádech *.

Kdo ovládá chytré telefony a cizí jazyk, vyhrál a dál číst nemusí.
Propracovaná aplikace Park4night běží i na webu pod doménou www.park4night.com a má přehled o každém koutku, kde se dá s obytňákem vyspat spolu s podmínkami využití místa (např. stálé ticho, otravní komáři, špehující sousedi, úplatní majitelé pozemku). Osobně na to jezdíme celá rodina a většina lidí co si od nás vozy pujčují si aplikaci nemohou vynachválit.

Na stránkách www.campercontact.com/en/ je relativně aktuální přehled nejen pro ČR, ale převážně pro zahraniční cestování s minimálními náklady.

Pokud jedete jen po naší krásné krajině, koukněte se předem na zajímavý český projekt, kde si vybere každý. Najdete jej na http://www.bezkempu.cz

Do přehledů jsou zaneseny samozřejmě i komerční kempy a místa kde „jsou z toho živi“. Ale o tom to není, to si umí najít každej ‚Vendelín‘ během pěti minut na internetech. Na zmíněných serverech se totiž kromě těchto nabídek zobrazuje a aktualizuje i seznam míst, kde se dá zaparkovat za lehký poplatek nebo dokonce úplně zadarmo i na několik dní bez strachu z pokut. Věřte, že taková místa existují a třeba ve Francii jich je snad víc než samotných kempů. Jsou to tzv. Stellplatzy a podle tohoto krkolomného slova se dobře hledají na internetu. V systému je v zásadě několik druhů nabídek – placená parkoviště s pár většími místy která chtějí být vidět na webu, neplacená parkoviště která někdo objevil jako vhodná ke karavaningu a přidal do databáze, větší místo u dobrých lidí na zahradě, menší místo u družných lidí na zahradě, a nebo volný soukromý pozemek nadšeného příznivce obytek. Možností je víc, tyto jsou ale zdaleka nejčastější.

Víme, že s obytňákem je to právě o té svobodě cestování a nevázání se, proto nikoho do ničeho nenutíme. Jen třeba až si na novomlýnské přehradě vzpomenete v půl 1 ráno, že už vás nebaví ne/spát na kraji silnice a houpat se s každým projíždějícím autem, budete vědět, kam pohodlně přejet aniž byste museli budit spící vrátné zavřených autokempů nebo někomu zajíždět na zahradu.

* Milí zahradní hlemýžďi, kteří si to čtete, a doufáte ve zrychlení vašeho povozu či větším komfortu vašeho ubytování, hledejte dál, hledejte jinde, hledejte lépe, my půjčujeme obytňáky…